• Rok 2021 ? Je to pro nás posun dopředu !

  Blíží se konec roku a je čas hodnocení. Rok 2021 byl nejen pro nás velmi obtížný a přinesl díky covidové pandemii řadu negativních zkušeností a změn.  Při pohledu zpět musíme ale konstatovat, že se v tomto roce taky hodně povedlo a náš oddíl postoupil o level dál.

  Organizace sportu

  Náš oddíl získal pro rok 2021 akreditaci SpS ( Sportovní středisko  pro mládež do 14 let) a SCM (Sportovní centrum mládeže do 21 let). SpS je v celé republice 20 a SCM pouze 3.

  Já jako předseda oddílu jsem byl zvolen předsedou celé Severomoravské oblasti a zároveň členem výkonného výboru Českého badmintonového svazu. Co mě opravdu hodně těší, tak to, že náš místopředseda Vladimír Matuš se stal předsedou STK ( Sportovně technické komice) pro Severomoravský svaz badmintonu.

  Oceněním naší práce bylo i udělené čestné uznání České unie sportu mé osobě za rozvoj sportu v Ostravě.

  Uspořádali jsme úspěšně řadu oficiálních turnajů (postupový GPC U15 a oblastní přebory U13,U15,U17 a U19 a obnovili úspěšný dětský turnaj o Pohár Rytíře Vítka).

  turnaj o Pohár Rytíře Vítka prosinec 2021

  Náš oddíl se podílel jako organizátor SCM na školení Oscara Martineze, které proběhlo v září v Ostravě.

  Spolupráce mezi dvěma středisky se rozvíjí velmi úspěšně. Důkazem toho je kontrolní turnaj pro nejmenší na Metalurgu a turnaj rodičů s dětmi.

  turnaj rodičů s dětmi Metalurg

  Uspořádali jsme několik interních herních soustředění a prázdninové tábory Marcela Klimeše. Naši trenéři spolupracovali na táborech na Rideře či kempu Tomasze Mendreka v Českém Těšíně a krajském soustředění mládeže v Ostravě.

  Trenéři

  V průběhu roku přerušila činnost v našem oddíle Renáta Cábová s dcerou Andreou, které se vrátily domů do Rožnova, a kde rozjíždí dva nové oddíly dětí a mládeže. Za dobu působení u nás musím holkám moc poděkovat. Za vše co pro nás udělaly děkujeme a doufám, že i v budoucnu budeme přátelé a spolupráce se bude rozvíjet nebo ještě lépe, bude jim po nás smutno a vrátí se k nám.

  Velmi oceňuji, že v období kdy jsme nemohli do hal, byly mladými trenéry organizovány online tréninky 3 – 4x týdně. Byla natáčena instruktážní videa apod.

  Byla a je to super práce našeho mladého trenérského týmu, který  se rozrostl v tomto roce o Honzu Švábíka s Eliškou Langerovou. Honza a Eliška se starají o koordinaci a kondici našich hráčů. Zatím trénují pouze v pondělí, ale v lednu to vyzkoušíme 2 x týdne a přidáme k tréninkům v pondělí i středu.

  Naši mladí trenéři pracují na sobě a vzdělávají se, což je velmi důležité. Nepřešlapují na místě. Marie Růžičková s Michaelou Moravcovou získaly v průběhu roku III. trenérskou třídu. Marie Růžičková navíc získala mezinárodní licenci coach level one a Michaela má kvůli nemoci závěrečnou zkoušku odloženou, ale věříme že jí lehce zvládne. Michaela navíc studuje na pedagogické fakultě Ostravské univerzity obor tělocvik a své zkušenosti přenáší rovnou do našeho oddílu. Vzdělávají se i další trenéři jako je Honza Švábík či Eliška Langerová, kteří své zkušenosti z fotbalu, florbalu, plávání, atletiky, gymnastiky budou uplatňovat u nás v rozvoji kondice a koordinace našich hráčů.

                                        video z tréninkové haly Vítek

  Tereza Švábíková v měsíci listopadu získala II. trenérskou třídu a mezinárodní licenci coach level two.

  Zde přinášíme rozhovor  poskytnutý v rámci školení.

  Je tak nejmladší držitelkou těchto vysokých licencí u nás. Navíc od tohoto roku studuje na Ostravské Univerzitě bakalářský obor trenérství.

  Všechny tyto licence jsou velmi důležité pro náš oddíl a jeho fungování do dalších let. Bez nich bychom se nemohli pouštět do projektů jako je SpS apod.

  Oslovili jsme již další dva naše mladé hráče, zda by se nechtěli v budoucnu věnovat trénování a věříme, že trenérský tým ještě rozšíříme o další hráče z našich řad.

  Pokud je mezi rodiči zájemce o trénování prosím kontaktujte hlavní trenérku přípravky Kamilu Šlachtovou. Budeme rádi za jakoukoliv pomoc.

  Sportovní úspěchy

  Tereza Švábíková popáté  za sebou vybojovala titul mistryně ČR ve dvouhře žen.

  Mistrovství ČR v Praze 09/2021

  Kvalifikovala se a startovala na ME jednotlivců v Kyjevě jak v singlu, tak i v deblu žen.

  V mezinárodních turnajích dosáhla nejlépe ohodnocený bodový zisk českých žen v letošním roce, a to za čtvrtfinále na turnaji  typu Chalenge v Holandsku.

  Valča Žurková získala stříbrnou a bronzovou medaili na MČR kategorie U17. Vyhrála mezinárodní turnaj v Českém Krumlově a měla další vynikající výsledky na zahraničních turnajích i doma.

  Marie Růžičková, která se již věnuje trénování, získala na MČR kategorie U19 bronzovou medaili a poprvé v kariéře postoupila na MČR dospělých.

  Marie Růžičková – bronz na MČR U19

  Úspěchem je start našich nejmladších na OP družstev a na MČR družstev žáků. Samotný start považuji za skvělý počin do budoucna.

   

  Náš mladý tým dorostu na MČR v Dobřanech sehrál skvělé zápasy a ze čtyřčlenné skupiny nepostoupil do čtvrtfinále jen o fous. Na budoucího mistra republiky z Mostu jsme měli mečbol, a ve skupině jsme měli Brno, které podle nás bylo úplně nejsilnějším týmem mistrovství, které nakonec skončilo třetí. Věřím, že příští rok bude náš.

  Lucie Šuhajová se Sárou Grednerovou (přestoupila pak v září do Orlové) se dostaly do širšího výběru reprezentace U15 a postoupily společně s Maruškou Wojewodovou na své první mistrovství ČR kategorie U15. Bravo holky!

  Na MČR kategorie U17 vedle medailistky Valči Žurkové, postoupili dále Barča Helešicová, Zuzana Hrdinová, Vojtěch Matuš a Samuel Glac, který nakonec nestartoval z důvodu nemoci spoluhráče  v deblu. Chybělo pár míčků a Barča i Valérie mohly získat další medaili. Vyjde to příště.

  Náš oddíl dospělých „A“ vede po dvou kolech druhou ligu a „Béčko“ (Metalurg) získává zkušenosti ve třetí lize. Neustále se rozvíjí spolupráce s dánským oddílem Langhoj.

  Propagace oddílu a badmintonu

  Propagace oddílu je velmi důležitou součástí naší práce. Pokud nejde vidět, že v Ostravě funguje úspěšný oddíl badmintonu, tak se velmi těžko oslovují partneři, noví zájemci do klubu, a také se složitě jedná s úřady o dotace.

  Od měsíce října převzali správu facebooku a instagramu Honza s Eliškou a výsledky jsou znát. Máme více sledujících a reakcí na příspěvky.

  V propagaci nám pomáhali hráči (Lucka, Vojta Matuš, Barča Žurková), rodiče (Lenka) a trenéři (Mája, Marcel, Honza, Eliška) a díky nim se oddíl zúčastnil v tomto roce akcí jako je Bambifest nebo kroužkování.

  Na náš trénink se přišla podívat v měsíci říjnu i místostarostka městského obvodu Ostrava Jih, paní magistra Dagmar Hrabovská.

  Úspěchem v českém badmintonu je pro nás i to, že naše hráčka Tereza Švábíková se dostala na plakát největší domácí akce MMČR v Brně.

  Tereza dále spolupracovala s českým badmintonovým svazem na Olympijském dnu v Praze a její účast byla hodnocena přítomnými velmi pozitivně se slovy, že to tam opravdu rozjela a byla to s ní zábava.

   

  Aby toho nebylo málo Tereza  je ambasadorkou druhého ročníku Ostravských sportovních her.

  Dne 15.12.2021 byla uskutečněna tisková konference k této události. Tereza v měsíci září natočila video výzvy k disciplínám švihadlo a driblink společně s medailónkem, které budou zveřejněny začátkem roku 2022. Na jaře, pokud situace dovolí, se bude účastnit jako ambasadorka akcí přímo ve školách a na závěrečném setkání.

  Jsme poctěni, že organizátoři z magistrátu třetího největšího města v ČR si k této akci vybrali  badmintonistku. Je to zviditelnění a čest nejen pro ní samotnou, pro náš mladý oddíl, ale i pro celý náš sport.

  Informace o akci, rozhovory s Terezou do regionální televize, videa, zprávy, fotografie apod., budeme postupně zveřejňovat.

  Za tím vším stojí dny přípravy, focení, natáčení, setkání atd  a přesuny z Dánska a úprava tréninkového programu atd. Děkujeme Terezo.

   

  V roce 2021 jsme tedy udělali spousty práce a doufám, že to je vidět. Ve velmi úzké skupině lidí pořádáme, organizujeme, trénujeme, pracujeme, nestojíme na místě.

  Děkuji z celého srdce všem, kdo se na té práci spolupodíleli a věřím, že výsledky se projeví ještě více v dalších letech.

  Kdo viděl video z tiskové konference na magistrátu města Ostravy pochopí  heslo co je v názvu článku…prostě je to pro náš celý oddíl posun dopředu.

  Všechny, co se chtějí zapojit do naší práce s radostí přivítáme jak v organizaci akcí nebo třeba ve věci sjednání sponzoringu pro naše hráče a týmy.

  Hledáme i lidi k propagaci, napsání článků například do Ostravských jižních listů atd.

  Vše je potřeba.

  Na závěr mi dovolte Vám všem ještě jednou popřát Vše nejlepší do Nového roku a spousty radosti s badmintonem a hlavně v osobním životě.

  Marek Švábík

  předseda oddílu