• 2 . oblastní liga SmBas 2021/2022

  Naše družstvo dospělých ve složení NIELSEN, KLAUSHOLM, SOEVNDAL, ŠIMKO, GLAC, MATUŠ,  ŽURKOVÁ, MORAVCOVÁ, HELEŠICOVÁ, RŮŽIČKOVÁ  a ŠVÁBÍKOVÁ vyhrálo 2.oblastní ligu Severomoravské badmintonové oblasti, když neprohrálo ani jeden zápas, a tak jsme postoupili  z prvního místa do play off o vítězství ve 2.lize a start v kvalifikaci do 1.ligy.

  Ačkoliv se zdá, že skoro polovinu našeho týmu tvoří cizinci, my to tak určitě nevidíme. Dánští hráči jsou dlouholetí přátelé našich hráčů, trénují s nimi již několik let a naše holky zase hrají u nich jejich ligu. Máme to postavené tak, jako bychom byli jeden oddíl, jedna rodina. Navštěvujeme se a možná, že v srpnu proběhne u nich i naše soustředění pro závodní hráče.

  Play off

  Vraťme se k play off, ve které nemohla nastoupit Tereza, protože odehrála v základní části pouze 3. zápasy a měla povinnost dle platného rozpisu soutěže odehrát minimálně 4. zápasy. I když byla přítomna druhému kolu jako kouč, nemohla nastoupit do zápasu z důvodu natržení vláken achilovy šlachy a výronu kotníku.  Další kolo nestihla z důvodu zrušení jejího letu z Indie, kde startovala na turnaji a dostala se na turnaji Superseries 300 až do čtvrtfinále, což je velký úspěch. Získala tak bodový zisk na jednom turnaji, kterého již dlouho žádný český hráč nedosáhl.

  Z těchto důvodů jsme žádali o výjimku a povolení startu Terezy v baráži. Samotný předpis, kdy náš oddílový hráč má nějaké omezení startu a  to proto, že hraje v zahraničí, je naprostý nesmysl. A to hlavně když si uvědomíme, že český hráč na hostování, nemá žádné omezení startu. Logika je kde? Proč omezuje české hráče, kteří jsou přitom oddíloví? Začali jsme v rámci oblasti  diskuzi ohledně schválení této výjimky, když se dostala opravdu do již nedůstojného stavu, oddíl B.O.Chance tuto žádost stáhl.

  A tak jsme do baráže šli bez Terezy.

  V baráži jsme nenechali nikoho na pochybách, že to zvládneme i bez ní a suverénním způsobem jsme postoupili do kvalifikace o 1.ligu.

   

  Kvalifikace o 1.ligu

  Do kvalifikace postoupili taky z Jihomoravské oblasti oddíl Slatina B. Sestupující oddíl z 1.ligy východ odmítnul nastoupit, stejně tak Benátky B, které hrály 2.ligu v Pražské oblasti.

  Musíme ještě k dalšímu vývoji přípravy na kvalifikaci dodat, že na návrh předsedy SmBaS  pravděpodobně dojde k připravované změně ve formátu 1.ligy Východ , a to že družstva z oblasti Střední Čechy se vrátí do 1.ligy Západ.

  Takže jsme byli přesvědčeni, že obě družstva jak Slatina a taky my, jsme vlastně již postoupili do 1.ligy.

  Kvalifikaci, která se musela odehrát, jsme se dohodli odehrát v Brně před play off extraligy a chtěli jsme si to opravdu užít a taky vyhovět brněnským, kteří velmi chtěli být doma na extralize.

  Následně ale přišlo rozhodnutí STK, že do kvalifikace o 1.ligu byl administrativně přidělen oddíl Pardubice B.  Východočeská oblast nepořádala oblastní ligu a my jsme tím byli tedy dost zaskočeni jak je to možné.

  Odůvodnění STK bylo, že každá oblast má právo delegovat jeden tým do příslušné kvalifikace.

  To se nám nezdálo v souladu jednak s rozpisem soutěží a jednak se sportovní stránkou věci.

  Pravděpodobně tomu tak v minulosti bylo vždy a tak jsme akceptovali toto rozhodnutí STK, i když s ním nesouhlasíme, ale jsme opravdu spokojeni, že o tomto podle nás nesprávném výkladu pravidel, se bude debatovat již na příštím zasedání VV a to na základě jednak dovolání p. Reichmana a i na základě naší docela ostré reakce, která nebyla vedena proti konkrétnímu oddílu, ale proti zvykovému právu a to bez jakékoliv  opory v předpisech. Jedná se nám o situaci, kdy my jako moravskoslezské oddíly bojujeme na sportovním poli o tuto možnost a někdo to má vysloveně zadarmo a ještě nám tvrdí, že je náš problém, že naše účast v kvalifikaci nás stála celoroční úsilí, peníze apod. Tak i my říkáme, že je jejich problém, že nemají oddíly na sehrání 2.ligy v oblasti, a že pravidla umožňují, aby se zapojily do dalších oblastních lig a tu druhou ligu sehráli.  Jeden problém, dva úhly pohledu.

  Doufáme, že tato nerovnost se napraví ve prospěch těch oddílů co usilují o postup na poli sportovním.

  Již dříve jsme měli zažádáno o pořádání kvalifikace a tak nám bylo pořadatelství STK potvrzeno a sehráli jsme jí tedy 7.5. od 8:30 na SC Ostrava a těšili jsme se na oba soupeře.

  Kvalifikace se hrála systémem, jak se hraje extraliga, tzn. tedy do 11 bodů na 3 vítězné sety.

  Hlavním rozhodčím byl náš Vláďa Matuš, kterému děkujeme za pomoc.

  No a jak to dopadlo?

  Postoupili jsme. Vyhráli jsme oba zápasy. Brno nám sice dalo zabrat a ukázalo nám, kde se musíme zlepšit a Pardubice  jsme sice porazili jasně, ale jejich hráči ukázali ve svém věku zajímavý potenciál. Ale i my nemáme nějak starý oddíl. Vojta Matuš je ročník 2006, Sam Glac, Valča Žurková, Barča Helešicová a Sebastian Nielsen jsou 2005, Mája Růžičková a Oskar KLausholm 2003 a Tereza s Miou Moravcovou 2000. Máme ještě skvělého kapitána družstva Pedera, který je jen o fous starší. Takže perspektiva ohromná.

  Děkuji všem co se na postupu podíleli a musím říct jen, že jste byli všichni skvělí.

  Budeme se tedy těšit na příští sezónu v 1.lize! B.O.CHANCE!