• O nás

   BADMINTON – OLYMPIJSKÝ SPORT.

  Badminton je dle registrovaných hráčů druhým nejrozšířenějším sportem na světě a patří tak k nejmasovějším olympijským sportům na světě (hned po fotbalu). Je dostupný téměř každému a v jakémkoliv počasí, protože na závodní úrovni se hraje výhradně v hale. U nás v České republice zažívá v posledních letech nebývalý rozkvět. Přibývají speciální haly, školní tělocvičny s badmintonovými kurty a zájemci z řad dětí i dospělých s cílem se tento sport dobře naučit a pravidelně se mu věnovat. V Ostravě donedávna badmintonový oddíl, který by se věnoval odmalička dětem, pořádal pro ně a širokou veřejnost turnaje a vychovával hráče pro závodní badminton bez ambice finanční ziskovosti, chyběl, a to až do února 2017, kdy se několik rodičů šikovných dětí rozhodlo tuto mezeru ostravského sportu zaplnit vznikem nového subjektu.

  B.O.CHANCE OSTRAVA

  Členská základna k 31.8.2020                                     130 členů z toho 111 mládeže do 18 let.

  Náš oddíl vznikl s cílem fungovat jinak, než na co byli doposavad hráči, jejich rodiče a trenéři zvyklí. Hlavním cílem je zajistit každému hráči individuální cestu na základě jeho možností, ambicí a cílů. Každý nový hráč v našem klubu se nejprve seznamuje se svými pohybovými možnostmi, poznává tento fyzicky čtyřikrát náročnější sport než tenis, aby se pak mohl rozhodnout, zda se chce tomuto sportu věnovat závodně nebo jen pro radost z pohybu. K tomu mu v našem oddíle slouží jednak badmintonová školička a téměř desítka certifikovaných trenérů, působících v halách Metalurg a Ridera a od září 2020 nově v hale Vítek. Od roku 2019 spolupracujeme s dalším sportovním oddílem Sportclub Metalurg a od roku 2020 s  oddílem SK Vítkovice 1926 Ridera a to konkrétně na projektu sportovní přpravky.

  TRÉNINKOVÝ PROCES

  Tréninky v našem oddíle probíhají dvakrát až třikrát týdně, kdy závodní hráči dále navštěvují oblastní tréninkové centrum v Kopřivnici a svůj individuální plán doplňují samostatnými tréninky z řad domácích ( Renáta Cábová,Kamila Šlachtová) a také pozvaných trenérů. Za dobu tří let se klubu podařilo pro své hráče zajistit spolupráci například s trenérem regionálního střediska Luďkem Žídkem, s reprezentačním trenérem a účastníkem OH v Barceloně Tomaszem Mendrekem nebo Jeanem Van Coppenolle atd. Z řad našich hráčů jsem si už vychovali další trenéry jako Michaelu Moravcovou a Marii Růžičkovou, kteří trénují během sezóny mládežnické týmy pod vedením Terezy Švábíkové. Asistenti trenérů jsou naši juniorští závodní hráči.

   

  PŘINÁŠÍME SVĚTOVÝ BADMINTON OSTRAVĚ

  Náš oddíl spolupracuje se zahraničními trenéry z vyspělých badmintonových zemí. Každoročně i vícekrát v roce pořádáme tréninkové kempy například s Dánem Pederem Sovndalem, s Ukrajincem Dmytrem Zavadskym ( účastníkem olympijských her v Londýně) nebo s malajskými reprezentanty Tan Jinn Hwa, Lee Zii Yii. Další malajská trenérka a bývalá reprezentantka Lee Zhi Qing byla u nás v oddíle dokonce na tříměsíční stáži, kdy své zkušenosti dennodenně předávala našim mladým trenérům a hráčům. Nejen v letních měsících, ale i během prázdnin v jiných obdobích roku klub pro své hráče pořádá soustředění a kempy. Letos nás nezastavila ani pandemická omezení a hráči mají během letních prázdnin možnost postupně absolvovat tři soustředění s trenéry Terezou Švábíkovou a Pederem Sovndalem.

  TEREZA ŠVÁBÍKOVÁ

  Hráčka a trenérka našeho oddílu Tereza Švábíková, ve své kariéře získala přes  dvacet titulů mistryně republiky včetně čtyř titulů v kategorii dospělých z posledních MČR. Tato talentovaná a sice stále velmi mladá, ale zároveň již zkušená reprezentantka, získala svůj první titul v singlové kategorii dospělých již ve svých šestnácti letech. Ke svým největším úspěchům své dosavadní kariéry pak řadí postup na Olympijské hry mládeže v Buenos Aires a tamní zisk bronzové medaile v roce 2018. Vedle toho i přes své mládí startovala na MS a ME dospělých. Tereza patří k jedné z nejvýraznějších hráček nastupující generace v Evropě. Své zkušenosti a znalosti ze světových turnajů a ze svého působení v dánské lize, kde nastupovala k zápasům v jednom týmu po boku světových hvězd, medailistů z vrcholných akcí včetně OH, přenáší aktivně do našeho oddílu . V současné době stále bojuje o účast na OH v Tokiu.

  PARABADMINTON

  V našem oddíle se věnujeme i parabadmintonu. Členem oddílu je i medailista z MČR Radomír Krupa. Členská základna parabadmintonu postupně stoupá a naším cílem je úspěšný rozvoj parabadmintonu v Ostravě.

  NAŠE TURNAJE

  Činnost klubu stojí a padá na práci aktivních rodičů, kteří zajišťují chod klubu od A až do Z. Tato nepostradatelná skupina organizuje veřejné turnaje pro neregistrované hráče a profesionální turnaje typu Grand Prix Českého badmintonového svazu, plánují a účastní se turnajů jako doprovod našich nezletilých hráčů nejen v České republice, ale i v zahraničí. Také díky nim se klubu podařilo vytvořit sérii turnajů pro registrované i neregistrované hráče již od kategorie U9 O pohár Rytíře Vítka, jehož druhý ročník probíhá právě v letošním roce. Jednoho turnaje této série se průměrně účastní 80 hráčů převážně z klubů Severní Moravy. Masová účast a pozitivní ohlasy jsou pro nás jasnou zpětnou vazbou o tom, že právě tyto akce mladým badmintonistům v Ostravě a okolí velmi chyběly.

  ÚSPĚCHY

  4 (3) zlaté  na MČR dospělých

  2 zlaté, 2 stříbrné a 12 bronzových na MČR v mládežnických kategoriích

  Bronzová medaile na Olympijských hrách mládeže

  5 x 5. místa na MEJ

  B.O.CHANCE OSTRAVA již během své krátké historie dosáhl mnoha významných úspěchů. V posledních třech ročnících hodnocení TOP 20 klubů pečujících o mládež, ve kterých jsme se porovnávali se všemi kluby v republice na základě žebříčkového umístění hráčů v mládežnických kategoriích U13 až U19, jsme skončili v první desítce nebo těsně za ní. V obou ročnících oblastní soutěže družstev žáků jsme tuto soutěž vyhráli a v rámci republikového finále obsadili čtvrté a páté místo. Stejně dobře se daří našim hráčům i v individuálním badmintonu. Ti nejlepší patří do první desítky v žebříčcích Českého badmintonového svazu a z nejvýznamnější tuzemské akce – mistrovství republiky vlastní cenné medaile a tituly mistrů ČR.

  B.O.CHANCE A REPREZENTACE ČR

  Členkou dospělé reprezentace je již více jak 4 roky Tereza Švábíková . V juniorské reprezentaci ČR do 19 let máme zastoupenou naši hráčku Marii Růžičkovou ( účastnice 2x ME 2017) a v širším výběru i Tomáše Matulu. V reprezentačním výběru do 17 let máme zastoupenou Valérii Žurkovou.