• Pořad HOST DNE na TV POLAR s Terezou a Luďkem Žídkem

 • Český rozhlas Ostrava

  Začínala u fotbalu, v 16 letech je mistryní republiky v badmintonu. Mimořádným talentem je Tereza Švábíková z Klimkovic

  Tereza Švábíková - Foto: Tamara Černá

  Tereza ŠvábíkováFoto: Tamara Černá

  Čerstvá mistryně České republiky v badmintonu je z Klimkovic. Teprve šestnáctiletá Tereza Švábíková dokázala první únorový víkend porazit i mnohem starší soupeřky.

  Po několika juniorských titulech tak všechny přesvědčila, že její talent pro tento sport je mimořádný. V jakých podmínkách tato česká naděje trénuje? Jsou v regionu pro badminton na nejvyšší evropské úrovni podmínky? I na to jsme se 14. hráčky světového žebříčku juniorů ptali v dopoledním Koktejlu Českého rozhlasu Ostrava.
  Terezko, pojďme k tomu poslednímu turnaji. Jak se to tam všechno odehrávalo?

  Turnaj se konal v Liberci a já jsem tam jela jako nenasazená. Minulý rok bylo mistrovství republiky v Karviné a já hrála svůj první dospělácký turnaj v České republice a jako patnáctileté se mi podařilo vybojovat třetí místo. A to jsem jela letos do Liberce minimálně obhájit.

  A to mi vysvětli – loni jsi byla v semifinále, tak jsem si myslela, že automaticky jedeš jako ta, která bude do toho pavouku nasazena jako favoritka...?

  Je nějaký český žebříček a během sezóny je mnoho turnajů v České republice, na které já nejezdím, protože se soustředím hlavně na juniorskou kategorii. Objíždím mezinárodní turnaje, ale ostatní holky právě jezdí tyto české turnaje, takže mají o hodně více bodů než já. A dále tam máme ještě ženy, které také nejezdí turnaje v Česku ale mezinárodní, a jestli jsou do 200. místa světového žebříčku, tak jsou automaticky předřazeny.

  Největší tuzemské úspěchy
  Největším tuzemským úspěchem je zisk 22 titulů mistryně ČR v mládežnických kategoriích. Vedle toho Tereza získala 8 stříbrných a 7 bronzových medailí. V kategorii dospělých získala bronz na MČR v Karviné ve dvouhře žen.
  Největší zahraniční úspěchy
  Vítězka dvouhry na Slovenia Junior do 19 let v roce 2016. Vítězka dvouhry a smíšené čtyřhry na BEC C Cyprus Junior Open 2014. Vítězka dvouhry na Swiss Junior open 2014 v kategorii do 15 let. Druhá místa ve čtyřhře na Hungarian International Junior Championships 2015, BEC B do 19 let, ve čtyřhře na Croation Junior Open 2014, BEC B do 19 let, ve čtyřhře SLOVAK Junior Open 2014, BEC C do 19 let. Devátá místa na MEJ do 19 let 2015 ve čtyřhře a v týmové soutěži a na ME do 15 let ve čtyřhře 2014. Vítězka čtyřhry na Cyprus Junior 2015, finále ve dvouhře a mixu na Cypru Junior 2015, finále dvouhry a čtyřhry na Slovak Junior 2015. Bronz na BEC v mixu na MMJ ČR v Orlové 2015 a Slovenia Junior 2016. Bronz ve dvouhře a čtyřhře dívek na tur. Int. Jun.Ser. Hungarian Junior v Pecsi.

  To je tak složité, pojďme radši ke klimkovickému badmintonu. To je nějaká líheň badmintonu a sportů takových?

  Tak jak bych to řekla... U nás v Klimkovicích, nikdy jsme nebyli nějak extrémně velký klub, ale za poslední roky máme mnoho juniorských úspěchů a teď už samozřejmě i seniorský. Máme plno nadějných juniorských hráčů.

  A čím to je? Přišel tam někdo, kdo zapálil ve vás mladých ten badmintonový oheň?

  Já jsem se k badmintonu dostala asi takhle. Já jsem od svých šesti let hrála fotbal. Byla jsem vedená k fotbalu, protože starší bráchové hrají fotbal. Ale v osmi letech už mi byl fotbal málo a řekla jsem si, že budu chtít nějaký další sport. A maminka s babičkou přišly s badmintonem. Tak jsem ho šla zkusit.

  Řekl ti někdo, odkud se ten talent mohl vzít? V rodině o nikom nevíte.

  Nikdo se tomu nevěnoval, jsem úplně první.

  A trenér Žídek říká co – že ten fotbal je ideální průprava pro badminton? Není, ne?

  To vůbec nezáleží na tom. Dobrým badmintonovým hráčem může být úplně kdokoliv. Badminton se skládá z více věcí – je to z fyzické průpravy, z technické. Někdo může být talent na techniku, někdo je zase ten fyzický talent.
  Celý rozhovor s Terezou Švábíkovou, českou badmintonovou nadějí, si poslechněte v audio záznamu v úvodu tohoto článku (viz odkaz ‚Poslechněte si celý rozhovor‘).

  Tereza Švábíková - Foto: Tamara Černá

 • Moravskoslezský deník

  Královna českého badmintonu Švábíková: Dřív mě poražené holky ani nezdravily

  /ROZHOVOR/ Na Ostravsku se možná rodí nová sportovní hvězda. Badmintonistka Tereza Švábíková o předminulém víkendu teprve v šestnácti letech porazila celou českou ženskou špičku, stala se mistryní republiky a pomalu vzhlíží k velkým soutěžím v zahraničí.

  dnes 08:04
  SDÍLEJ:
  NADĚJE PRO TOKIO. Ke žhavým kandidátům na místo v české výpravě pro LOH 2020 bude patřit také nástupkyně Kristíny Gavnholt na badmintonovém trůnu Tereza Švábíková.

  NADĚJE PRO TOKIO. Ke žhavým kandidátům na místo v české výpravě pro LOH 2020 bude patřit také nástupkyně Kristíny Gavnholt na badmintonovém trůnu Tereza Švábíková.Foto: Deník/Pavel Sonnek

  „Vždy jedu na turnaj s cílem vyhrát, ale tentokrát jsem chtěla obhájit semifinále z loňského roku. Jenže se dařilo dál a nakonec jsem to celé vyhrála," popsala rodačka z Klimkovic Deníku a připomněla, že v Liberci brala s Kateřinou Tomalovou také třetí místo ve čtyřhře.

  Přitom nechybělo mnoho a talentovaná sportovkyně po vzoru svých starších bratrů Marka a Jana skončila u fotbalu. „Občas mi chybí, ale dnes bych ho už asi stejně nehrála," uvedla s úsměvem držitelka řady mládežnických titulů, která krátce po šampionátu zamířila na další turnaj do Maďarska.

  Fotbalová dráha vás nelákala?

  Lze říct, že jsem byla na fotbal talent. Odmalička jsem hrála s kluky, byla jsem zvyklá na rychlejší a silovější hru, jenže od patnácti už musíme být v ženské kategorii. Ve třinácti jsem měla možnost jít do Baníku, ale už dřív jsem preferovala badminton a fotbal mě přestával bavit. Občas mi chybí, ale pravá zábava to pro mě byla právě s kluky, mezi jsem vyrůstala. Byla jsem v partě výjimečná tím, že jsem holka.

  Škála sportů je obrovská. Proč u vás vyhrál badminton?

  Byla jsem hyperaktivní dítě, takže mi po třech letech hraní byl fotbal málo. Badminton jsem hrála na zahradě s babičkou, rodiči nebo bratry a jednou bylo v klimkovickém zpravodaji něco o badmintonu. Babička s mamkou přišly s tím, že ať to jdu zkusit do haly. Mě to chytlo, dařilo se, tak jsem u toho zůstala.

  Kdy jste zaznamenala svůj první větší úspěch?

  Začala jsem na konci roku 2008 a po měsíci mě vzali na turnaj do Polska, v kategorii U9. Startovaly jsme tam dvě holky a já skončila druhá. To je moje první medaile. (smích) Ale za dva měsíce jsem jela na další turnaj, tentokrát už U11, do Krnova a ovládli jsme soutěž týmů. Já vyhrála snad jen jeden zápas, ale namotivalovalo mě to a zanedlouho po tom jsem jela na svůj opravdu první mezinárodní turnaj na Slovensko, kde už byla velká konkurence. A skončila jsem třetí.

  NADĚJE PRO TOKIO. Ke žhavým kandidátům na místo v české výpravě pro LOH 2020 bude patřit také nástupkyně Kristíny Gavnholt na badmintonovém trůnu Tereza Švábíková.Zvláštní u vás je, že hrajete jen proti starším, že?

  Ano, vždycky jsem hrála o jednu nebo dvě kategorie výš. A byla jsem schopná holky porážet, což mě dál a dál posouvalo.

  Jak to nesly vaše soupeřky?

  Chápu, že nikomu se nechce prohrávat s mladším. Občas jsem zažila jejich nevraživost, ale nedivte se. Mně bylo třináct, a porážela jsem holky o tři roky starší. Pak se se mnou ani nebavily. (smích) Byly dlouho nejlepší, porazila jsem je a pak mi neřekly ani „ahoj".

  Jak jste to brala?

  Platilo to v mladších kategoriích, dnes už ne. Prostě jsem si řekla: „Vždyť je to sport, jsem lepší, tak co mám dělat? To mám schválně prohrát?" Teď se s holkami normálně bavíme, komunikujeme, není žádný problém. Mistrovství republiky ale bylo o víkendu, takže jak to bude vypadat dál, nevím. (pousměje se)

  A co bratři na to, že mladší sestra je úspěšnější?

  Určitě jsou na mě pyšní. Někdy starší Honza říká: „Proč mě naši nedali na badminton? Určitě bych v tom byl dobrý." Já myslím, že mi to přejí a jsou rádi, když se mi daří. Podobně i spolužáci. Musím říct, že mám výbornou třídu. Když přijdu jednou za měsíc do školy, ptají se: „Nespletla sis budovu?" nebo „Jsi to opravdu ty?" Všichni jsou na mě milí, ptají se, a když je úspěch, tak pogratulují. Jsme skvělý kolektiv.

  K titulu republikové šampionky vám asi také pomohl konec kariéry nejlepší české badmintonistky Kristíny Gavnholt, nemyslíte?

  Určitě. To bylo pro mě velké překvapení, nečekala jsem to. Bavily jsme se spolu, ale až postupně z toho vyšlo, že je těhotná. Jednou večer jsem se dívala na mobil a najednou jsem viděla článek „Kristína Gavnholt ukončila kariéru". Hned jsem si řekla: Cože? Byl to šok. K duhu mi ale přišlo, že od září jsem jako Kristína začala spolupracovat s jedním dánským klubem, trénovala jsem tam asi čtrnáct dní. To mi moc pomohlo.

  Je pro vás ona a třeba i Petr Koukal inspirací?

  Samozřejmě. Oba jsou velice známí, byli na třech olympiádách, mají mnoho úspěchů. Petr navíc vyhrál boj s těžkou nemocí a jeho tatínek mě dostal ve dvanácti do reprezentace. Mám je jako vzor. Co ale třeba vím, tak Kika nikdy nebyla přirozený talent, chtěla však něco dokázat a její poctivostí a pílí se jí to podařilo. Má mnoho domácích titulů, je mistryní Evropy, a když vidím, jak to uměla, šlo jí to, obrovsky ji respektuju a je to motivace. Vždy si řeknu, že když ona to zvládla, tak já bych také mohla.

  Otvírá vám republikový titul další dveře i v zahraničí?

  Moc si toho titulu vážím, ale pořád je to jen malá část něčeho velkého, na co lze dosáhnout. V tuto chvíli to vnímám spíše jen symbolicky. Body z toho šampionátu se počítají jen do českého žebříčku, a jestli chci uspět ve světě nebo Evropě, tak mi to moc platné není. Proto právě musím objíždět zahraniční turnaje a také juniorské soutěže.

  Jaké máte další ambice?

  Teď mám před sebou juniorské mistrovství Evropy, a příští rok chci startovat na mládežnických olympijských hrách. Rozhodně ale chci dál pracovat a zlepšovat se. Že jsem vyhrála mistrovství republiky, je super, ale případů, kdy někdo vyhrál, a za rok ho to přestalo bavit, bylo mnoho. To nechci. Jsem bojovnice, nevzdávám se a na kurtu vždy nechám vše, takže mě to namotivovalo do další práce.
  Zdroj: http://moravskoslezsky.denik.cz/ostatni_region/kralovna-ceskeho-badmintonu-svabikova-driv-me-porazene-holky-ani-nezdravily-20170213.html