Marek Švábík |

3 otázky Markovi Švábíkovi na ME a kdy začneme trénovat

3 otázky Markovi Švábíkovi na ME a kdy začneme trénovat

Včera dohrála naše hráčka Tereza na ME ve dvouhře žen. Co ty na to jako přeseda oddílu a zároveň i taťka?

Hlavně je dobře a je to úspěch, že se Tereza na ME kvalifikovala. Po pravdě los mohl být příznivější, ale vše se děje z nějakého důvodu.

Budete se asi divit, ale měl jsem z výkonu Terezy velmi pozitivní pocit. Já samozřejmě s ní komunikuji každý den a vím jak trénuje a protože jsem dobře informovaný, tak jsem se oprávněně  bál, že největší problém bude nerozehranost a hřiště jí bude prostě malé. A bohužel bylo tomu tak. Dalším problémem byly míče, od svazu každý hráč dostal na tréninky tubu míčů Victor, ale na ME se hráje s míči Yonex a tak byla chyba, že jsem Tereze nesehnal tyto míče sám a netrénovala s nimi před ME tak aby si na ně zvykla. Každý druh míčů má jiné letové vlastnosti a proto je docela důležité si na míče před důležitými turnaji či zápasy zvyknout. Chtěli jsme po zjištění, že svaz hráčům poslal Victory tyto míče koupit na místě, ale neprodali nám je...prostě moje chyba.

V samotném, i když prohraném zápase se mi  líbilo jak se Tereza prezentovala co se týče dynamiky,rychlosti, výbušnosti a i vlastně samotnou útočnou hrou.Šla prostě vyhrát a nevyšlo to.

Jde vidět, že je připravená dobře a zase o trochu ve své výkonnosti šla nahoru. Samozřejmě bylo tam opravdu až moc zbytečných chyb, hlavně nevynucené auty a puštěné balóny, ale musíme se na to dívat, že vedle jejího mládí vše má své objektivní příčiny. Je to stejná situace jako by například hokejisti po suché přípravě šli na hřiště hrát zápas na MS. To by se asi všichni divili, že si kluci nedokáží ani nahrát na 2 metry. Je prostě třeba se vyhrát a k tomu nebyla možnost.

Musíme taky uznat, že na takovou kvalitu například obrany atd. jakou se prezentuje 30. hráčka světa není Tereza moc zvyklá, přesto se jí ve hře vyrovnala a to je obrovským příslibem do dalšího období a doufám, že i motivací k tréninku. Nevynucené chyby se dají tréninkem a zápasy odstranit.

Můžu se zeptat jak vidíš kdy se začne u nás v oddíle trénovat?

Je to velmi složité. Můžu slíbit, že jak nás pustí do haly na Vítku nebo někde jinde za solidních podmínek ihned začneme a máme v plánu trénovat i přes prázdniny minimálně 3 x  týdně.

 A co tréninky venku?

Ano, chceme je začít pořádat, ale zatím nemáme kde. Vlastní hřiště nemáme, v Bělském lese apod. se pohybuje v odpoledních hodinách spousty lidí a ani počasí ještě nebylo ideální. Bývalý areál NH v Zábřehu zamkli. Pokud by někdo měl tip, že by nás někde  pustili do areálu hřiště tak ať mi napíše a začneme ihned pracovat aspoň venku. Stále ale probíhají online tréninky. Oddílové tréninky v hale, které by probíhaly tzv. načerno nebo tím, že by jsme obešli nějakým způsobem hygienická nařízení, nebudeme dělat, protože odpovědnost za to, že by někdo třeba pak kvůli nelegálních  tréninků nakazil například svou milovanou  babičku je obrovská. Jak nám to stát dovolí, do týdne budeme trénovat a  věřím, že už brzy se vše rozběhne.


Díky za rozhovor

Technika, taktika, kondice. Hlava je ale nejdůležitější, přibližuje badminton Tereza Švábíková

Článek z iRozhlas...

Článek na Czechbadminton

Hodinová řež v Nantes a nevyužité mečboly. Ze zápasu má Švábíková sice negativní pocity, ale přípravu si pochvaluje

Rozhovor s Terezou v programu českého rozhlasu Na Place

Tereza v pořadu Na Place v rozhovoru s hercem Ladislavem Hamplem