Marek Švábík |

Historie Oddílu

Historie oddílu

BADMINTON – OLYMPIJSKÝ SPORT.

Badminton je dle registrovaných hráčů druhým nejrozšířenějším sportem na světě a patří tak k nejmasovějším olympijským sportům na světě (hned po fotbalu). Je dostupný téměř každému a v jakémkoliv počasí, protože na závodní úrovni se hraje výhradně v hale. U nás v České republice zažívá v posledních letech nebývalý rozkvět. Přibývají speciální haly, školní tělocvičny s badmintonovými kurty a zájemci z řad dětí i dospělých s cílem se tento sport dobře naučit a pravidelně se mu věnovat.

PROČ ZAČÍT S BADMINTONEM?

Badminton můžou hrát jak holky tak kluci. Až do nejvyšší výkonnostní úrovně neklade nároky na konkrétní somatotyp hráče. Být vysoký, malý, štíhlý či … plnoštíhlejší není problémem. Badminton může být a je sportem pro život i ve vyšším věku, opět pro svou širokou škálu náročnosti.

Ačkoliv se u nás často hovoří o pinkání a představy badmintonu jsou situovány do prázdnin na břeh vody, je to raketový sport, jehož míček se pohybuje vůbec nejvyšší rychlostí ze všech sportů. V této skutečnostní tkví určitá u nás málo známá prestiž. Málokdo totiž u nás viděl na vlastní oči pořádný badmintonový zápas, který umožní divákovi připravit překvapení ve zjištění, čeho vůbec je lidské tělo schopné.

Jedná se o olympijský sport, s dlouhou historií, s obrovskou světovou členskou základnou, zaštítěný světovou, kontinentální, republikovou i oblastní svazovou strukturou.

Obrovské pozitivum badmintonu spočívá v jeho přístupnosti širokým hráčským skupinám. Oproti jiným technickým sportům si lze badminton dobře zahrát, i když jej vlastně neumíte. Tím je přátelštější vůči začátečníkům než jiné sporty. Úroveň lze ale zvedat přes všechny složky sportovního výkonu. Požadavky na badmintonistu jsou takové, aby byl velmi komplexní sportovec (ne každý běžec umí házet či chytat, vrhači možná neumí dobře skákat, veslaři nemusí umět běhat).

Badminton je elegantní, učí pohybové dovednosti podobné šermu, výbušnosti, rychlosti, postřehu, citu pro úder, vnímání prostoru, technice, taktice.

Badminton není kontaktní sport a pravidla hry jsou velmi jasná. Jediné sporné okamžiky nastávají pouze v případě dopadu míčku na nebo k čáře, nebo zda byl míček hrán přes síť (na soupeřově polovině), ale tyto obtíže a možná i častěji řeší i jiné sporty.

Přestože nehrozí fyzický kontakt mezi hráči, není to primárně sport po nějaké slabochy. Při pohledu na nejlepší hráče je jasné, že jsou to bojovníci, že výbušnost a rychlost spojenou s obratností mají v těle.

Pro týmově založené sportovce se nabízí čtyřhra, dalším specifikem jsou soutěže družstev, která snoubí individuální sport se skupinovým výkonem sportovního kolektivu.

Výuka badmintonu má zpracovanou metodiku, existují výukové materiály i projektové dokumentace, jak začít, a lze očekávat otevřenost a pomoc od svazu.

B.O.CHANCE OSTRAVA – Sportovní centrum mládeže a Sportovní středisko VÍTEK

Členská základna 

Náš oddíl vznikl s cílem fungovat jinak, než na co byli doposavad hráči, jejich rodiče a trenéři zvyklí.

V Ostravě do té doby badmintonový oddíl, který by se věnoval odmalička dětem, pořádal pro ně a širokou veřejnost turnaje a vychovával hráče pro závodní badminton bez ambice finanční ziskovosti, chyběl, a to až do února 2017, kdy se několik rodičů šikovných dětí rozhodlo tuto mezeru ostravského sportu zaplnit vznikem nového subjektu.

Hlavním cílem je zajistit každému hráči individuální cestu na základě jeho možností, ambicí a cílů. Každý nový hráč v našem klubu se nejprve seznamuje se svými pohybovými možnostmi, poznává tento fyzicky čtyřikrát náročnější sport než tenis, aby se pak mohl rozhodnout, zda se chce tomuto sportu věnovat závodně nebo jen pro radost z pohybu. K tomu mu v našem oddíle slouží jednak badmintonová školička a téměř desítka certifikovaných trenérů, působících v halách Metalurg a Ridera a Vítek. Od roku 2019 spolupracujeme s dalším sportovním oddílem Sportclub Metalurg a od roku 2020 s  oddílem SK Vítkovice 1926 Ridera a od května 2022 s SC Ostrava v Moravské Ostravě. Úzce spolupracujeme s dánským oddílem Langhoj.

B.O.CHANCE OSTRAVA – SC METALURG

V hale SC Metalurg se připravují děti v zájmovém kroužku pod vedením zkušeného trenéra Marcela Klimeše.

 

TRÉNINKOVÝ PROCES

Tréninky v našem oddíle probíhají dvakrát až třikrát týdně, kdy závodní hráči dále navštěvují oblastní tréninkové centrum v Kopřivnici a svůj individuální plán doplňují samostatnými tréninky. Za dobu tří let se klubu podařilo pro své hráče zajistit spolupráci například s trenérem regionálního střediska Luďkem Žídkem a zahraničními trenéry. Z řad našich hráčů jsem si už vychovali další trenéry jako Michaelu Moravcovou a Marii Růžičkovou, kteří trénují během sezóny mládežnické týmy pod vedením Terezy Švábíkové. Asistenti trenérů jsou naši juniorští závodní hráči.

PŘINÁŠÍME SVĚTOVÝ BADMINTON OSTRAVĚ

Náš oddíl spolupracuje se zahraničními trenéry z vyspělých badmintonových zemí. Každoročně i vícekrát v roce pořádáme tréninkové kempy například s Dánem Pederem Sovndalem, s Ukrajincem Dmytrem Zavadskym ( účastníkem olympijských her v Londýně) nebo s malajskými reprezentanty Tan Jinn Hwa, Lee Zii Yii. Další malajská trenérka a bývalá reprezentantka Lee Zhi Qing byla u nás v oddíle dokonce na tříměsíční stáži, kdy své zkušenosti dennodenně předávala našim mladým trenérům a hráčům. Nejen v letních měsících, ale i během prázdnin v jiných obdobích roku klub pro své hráče pořádá soustředění a kempy. Letos nás nezastavila ani pandemická omezení a hráči mají během letních prázdnin možnost postupně absolvovat tři soustředění s trenéry Terezou Švábíkovou a Pederem Sovndalem.

TEREZA ŠVÁBÍKOVÁ

Hráčka a trenérka našeho oddílu Tereza Švábíková, ve své kariéře získala přes  dvacet titulů mistryně republiky včetně šesti titulů v kategorii dospělých z posledních MČR. Tato talentovaná a sice stále velmi mladá, ale zároveň již zkušená reprezentantka, získala svůj první titul v singlové kategorii dospělých již ve svých šestnácti letech. Ke svým největším úspěchům své dosavadní kariéry pak řadí postup na Olympijské hry mládeže v Buenos Aires a tamní zisk bronzové medaile v roce 2018. Vedle toho i přes své mládí startovala na MS a ME dospělých. Tereza patří k jedné z nejvýraznějších hráček nastupující generace v Evropě. Své zkušenosti a znalosti ze světových turnajů a ze svého působení v dánské lize, kde nastupovala k zápasům v jednom týmu po boku světových hvězd, medailistů z vrcholných akcí včetně OH, přenáší aktivně do našeho oddílu . Tereza se pro školní rok 2021/2022 stala ambasadorem Ostravských sportovních her. Byla pozvána jako diskutující například an marketingovou konferenci SPORT22!!!, která se konala v měsíci květnu 2022. Je nejmladší držitelkou II. trenérské licence a mezinárodní coach level two v ČR.

PARABADMINTON

V našem oddíle se věnujeme i parabadmintonu. Členem oddílu je i medailista z MČR Radomír Krupa. Členská základna parabadmintonu postupně stoupá a naším cílem je úspěšný rozvoj parabadmintonu v Ostravě. Trenérem je Marcel Klimeš.

NAŠE TURNAJE

Činnost klubu stojí a padá na práci aktivních rodičů, kteří zajišťují chod klubu od A až do Z. Tato nepostradatelná skupina organizuje veřejné turnaje pro neregistrované hráče a profesionální turnaje typu Grand Prix Českého badmintonového svazu, plánují a účastní se turnajů jako doprovod našich nezletilých hráčů nejen v České republice, ale i v zahraničí. Také díky nim se klubu podařilo vytvořit sérii turnajů pro registrované i neregistrované hráče již od kategorie U9 O pohár Rytíře Vítka, jehož druhý ročník probíhá právě v letošním roce. Jednoho turnaje této série se průměrně účastní 80 hráčů převážně z klubů Severní Moravy. Masová účast a pozitivní ohlasy jsou pro nás jasnou zpětnou vazbou o tom, že právě tyto akce mladým badmintonistům v Ostravě a okolí velmi chyběly.

ÚSPĚCHY NAŠICH HRÁČŮ

http://bochance.cz/2019/11/04/mcr-prehled-medaili-nasich-hracu/

Největšími úspěchy jsou zisk 6 zlatých a dvou bronzových na MČR dospělých.

Bronzová medaile na Olympijských hrách mládeže.

Naši hráči získali 5 x 5. místa na MEJ a řadu  medailí z  mládežnických MČR včetně titulů mistra ČR.

B.O.CHANCE OSTRAVA již během své krátké historie dosáhl mnoha významných úspěchů. V posledních třech ročnících hodnocení TOP 20 klubů pečujících o mládež, ve kterých jsme se porovnávali se všemi kluby v republice na základě žebříčkového umístění hráčů v mládežnických kategoriích U13 až U19, jsme skončili v první desítce nebo těsně za ní. V obou ročnících oblastní soutěže družstev žáků jsme tuto soutěž vyhráli a v rámci republikového finále obsadili čtvrté a páté místo. Stejně dobře se daří našim hráčům i v individuálním badmintonu. Ti nejlepší patří do první desítky v žebříčcích Českého badmintonového svazu a z nejvýznamnější tuzemské akce – mistrovství republiky vlastní cenné medaile a tituly mistrů ČR.

B.O.CHANCE A REPREZENTACE ČR

Členkou dospělé reprezentace je již více jak 6 let Tereza Švábíková . V juniorské reprezentaci ČR do 19 let jsme měli  zastoupenou naši hráčku Marii Růžičkovou ( účastnice 2x ME 2017) a v širším výběru i Tomáše Matulu. V současnosti V reprezentačním výběru do 19 let máme zastoupenou Valérii Žurkovou a Lucii Šuhajovou ve výběru U15.

B.O.CHANCE OSTRAVA – Sportovní centrum mládeže a Sportovní středisko

 SpS

Od 1.1.2021 byla našemu oddílu udělena certifikace Sportovního střediska.

Hlavním trenérem je Tereza Švábíková, asistentkou Michaela Moravcová a Marie Růžičková.

Kondičními trenéry se stali Bc.Jan Švábík a Bc.Eliška Langerová

Sportovní střediska jsou odrazovým můstkem pro začátek vrcholové, či dokonce profesionální kariéry. Je třeba zdůraznit, že tato střediska jsou výběrová. Zařazení hráče či hráčky do SpS je tak podmíněno potenciálem následného zařazení do středního (SCM – Sportovní centrum mládeže) a vrcholového stupně sportovní přípravy (VSCM – Vrcholové sportovní centrum).

Výběr či případná změna zařazení sportovců podléhá rozhodnutí hlavního trenéra, který se v následném hodnocení fungování Sportovního střediska zodpovídá Trenérsko-metodické komisi ČBaS.

Do našeho SpS bylo zařazeno 8 hráčů. Udělení akreditace střediska pro náš oddíl je oceněním práce všech  zainteresovaných v oddíle.

SCM

Od 1.1.2021 byla našemu oddílu udělena akreditace Sportovního centra mládeže.

Sportovní centra mládeže ČBaS (dále jen „SCM“) jsou středním stupněm péče o sportovně talentované hráče/hráčky badmintonu v České republice. Základním cílem SCM je zajistit přípravu vybraných hráčů/hráček v kategoriích U15 – U21 (hráči/hráčky starší 12 let a hráči/hráčky, kteří v příslušném roce nedovrší věk 21 let) k reprezentaci České republiky, a to při vhodném skloubení studia a sportovní přípravy v denním dvoufázovém tréninku.

Hlavním trenérem SCM je Adam Szarzec a Ing. Luděk Židek. Jejich asistentkou Marie Růžičková. Kondiční trenéři jsou Bc. Jan Švábík a Bc. Eliška Langerová.

B.O.CHANCE a družstva dospělých

V sezóně 2021/2022 jsme vyhráli 2. oblastní badmintonovou ligu jak v základní části tak i v následném play off bez ztráty zápasu. Postoupili jsme do následné kvalifikace do  1.ligy, kterou jsme následně také vyhráli a pro sezónu 2022/2023 budem etak hrát celostátní 1. badmintonovou ligu.

Akce pro školy

Projekt Naučíme Vaše děti, jak to trefit, ať to letí

Na základě apelu ministerstva školství a potřeb sportovních klubů vrátit děti po dvouleté anabázi s Covidem ke sportování, jsme se s ředitelem Sportovního centra Ostrava domluvili na projektu „Naučíme Vaše děti, jak to trefit, ať to letí“, jehož cílem bylo seznámit děti prvního až čtvrtého ročníku se dvěma raketovými sporty, které provozuje sportovní centrum (tenis a squash) a badmintonem, který zajišťoval badmintonový oddíl Chance Ostrava. Každý žák absolvoval dvouhodinový pobyt na sportovištích z trenéry těchto tří sportů. Do projektu byly zapojeny tři školy sídlící nejblíže Komenské sadům, kde se nachází sportovní centrum, a to ZŠ Matiční 5, ZŠ Ostrčilova 10, ZŠ Bohumínská 72. Celkem se akce zúčastnilo 800 žáků. Projekt trval zhruba jeden měsíc. Zpětná vazba ze strany žáků a učitelů byla nad očekávání. Dětem se akce velice líbila. Obdrželi letáčky pro rodiče a mám informaci, že několik desítek dětí je již na základě této akce přihlášeno do tenisového, badmintonového nebo squashového klubu.

 

Vladimír Matuš

ředitel ZŠ Ostrava, Matiční 5, příspěvková organizace

Baráž o 2. Ligu

Slavíme postup!!!

GERMAN OPEN SUPER 300

Dvě skvělá vítězství pro Terezu na turnaji kategorie Super 300 YONEX German Open 2024.

MČR DOSPĚLÝCH A U11 2024

Na obou mistrovstvích jsme měli zastoupení!