Marie Růžičková |

Super Terezo - Evropské hry Krakov 2023

Ve dnech 21.6. - 2.7. 2023 se v nedalekém Krakově konaly EVROPSKÉ SPORTOVNÍ HRY, multisportovní událost, kde soutěžilo přes 6800 sportovců ze 48 zemí. My jsme tam nechyběli, reprezentovala nás Tereza Švábíková ve dvouhře žen.

Je to vlastně taková olympiáda v rámci Evropy, soutěží se zde v nejrůznějších sportech, například i v těch, které zatím nedostaly šanci na letních OH.


Hraje se zde tedy systémem jako na klasických OH, a to nejdříve ve skupinách, každý s každým. Ze skupiny postupují dále dva nejlepší, kteří jsou následně podle umístění nalosováni do pavouku, kde už se hraje systémem K.O., jako na všech ostatních turnajích. Tereza byla nalosována do skupiny společně  s Francií (Qi Xufei), Irskem (Rachel Darragh) a Srbskem (Maria Sudimac). Nebyl to nejlehčí los, ale určitě ani nejtěžší. 


První zápas odehrála v pondělí 26.7. proti Irce Rachel, hned a úvod zápas, který jsme tušili, že pravděpodobně rozhodne o postupu ze skupiny. Tereza ho zvládla lépe a vyhrála ve dvou setech.


Další den nastoupila proti šesté nasazené francouzské reprezentantce Qi, velmi těžké, soupeřka byla lepší, ale nevadí jedeme dál a chystáme se na další den. 

Poslední zápas Terezu čekal proti Srbce Sudimac, byla favoritkou, nicméně soupeřka hrála v průběhu turnaje skvěle. Ale na Terku to nestačilo, předvedla skvělou hru a nedala ji šanci. A tak jsme mohli slavit postup ze skupiny, měli jsme všichni obrovskou radost, jak rodina a kamarádi přímo v místě dění, tak ti nejbližší, kteří v Krakově nemohli být. 


V ten stejný den večer se losovalo do vyřazovací části, celkem 16 žen bylo rozlosováno do pavouku, kde prohra už znamenala vyřazení z turnaje. Tereze byla nalosována Belgičanka Lianne Tan, čtyřnásobná olympionička (brzy pravděpodobně pětinásobná), která přijela na turnaj ve výborné formě. Zápas bohužel nevyšel podle představ, ale cíl byl splněn - postup ze skupiny mezi 16 nejlepších na EH, který přinesl důležité body do kvalifikace na OH v Paříži, která začala v květnu tohoto roku a trvá 12 měsíců.


Děkujeme za super zážitek a předvedenou hru.


B.O. CHANCE


Zdroj fotek - olympijskytym, czechbadmintonTechnika, taktika, kondice. Hlava je ale nejdůležitější, přibližuje badminton Tereza Švábíková

Článek z iRozhlas...

Článek na Czechbadminton

Hodinová řež v Nantes a nevyužité mečboly. Ze zápasu má Švábíková sice negativní pocity, ale přípravu si pochvaluje

Rozhovor s Terezou v programu českého rozhlasu Na Place

Tereza v pořadu Na Place v rozhovoru s hercem Ladislavem Hamplem