Marek Švábík |

ME Juniorů Francie 2017

Ne vždy za 5 je špatně. Super Terezo

Od 7. do 16.4.2017 se uskutečnilo Mistrovství Evropy juniorů v badmintonu . Dějištěm turnaje bylo francouzské městečko Mulhause nacházející se v Alsasku na hranicích s Německem. Teď mi dovolte trochu zeměpisu a dějepisu .

V současnosti francouzské Alsasko bylo v historii součástí země zvané Švábsko. Název této země a kdysi národa je odvozen od germánského kmene Svébů. Ve středověku byla součástí Švábska, vedle již zmíněného Alsaska, i dnešní Švábsko jenž je součástí spolkové německé země Bádensko—Württembersko, dále i dnešní rakouská spolková zeměVorarlbersko, také Lichtenštejnsko a část dnešního Švýcarska . A právě z této oblasti přišla na Moravu část Tereziných předků ( odtud příjmení Švábenští, posléze zkráceně Švábík). Takže účast Terezy v Mullhasu byl vlastně takový návrat na místo činu a jak dopadl?

Dříve než se dozvíme kdo byl „vrah“, zda zahradník nebo Li, musíme si připomenout desatero pátera Žídka ( tady tento pokus o vtip pochopí leda příznivci detektivního seriálu ČT Hříchy pátera Knoxe):

  1. Hráč musí být někdo, o němž je zmínka brzo na začátku příběhu.
  2. Všechny nadpřirozené nebo nepřirozené údery jsou zcela vyloučeny.
  3. Není přípustná víc než jedna tajná místnost nebo tajná chodba mezi zadní a přední lajnou; i ta je přípustná pouze tehdy, odehrává-li se děj v hale, kde lze takové zařízení předpokládat.
  4. Nesmí být použito žádného „dosud neobjeveného“ úderu či taktického tahu, které vyžadují dlouhého vědeckého vysvětlování na konci příběhu.
  5. V příběhu nesmí vystupovat žádný Číňan. (Tohle není projev rasismu dobrého pátera, jen výraz dobové averze proti nejzprofanovanější rekvizitě šestákových detektivek.)…to se kapánek nepovedlo
  6. K řešení nesmí hráči dopomoci náhoda, ani nesmí být veden nevysvětlitelnou intuicí.
  7. Pachatelem nesmí být sám hráč.
  8. Hráč nesmí odkrýt konečný výsledek, aniž ho hned odhalí také rozhodčí.
  9. Duchem chudý přítel hráče, jeho „Watson“, nesmí zatajit žádné myšlenky, které se mu honí v hlavě; musí mít inteligenci mírně, ale jen velmi mírně podprůměrnou. ( a karamba-to není myšleno na kouče, ani náhodou)
  10. Nesmí se vyskytovat na kurtu dvojčata nebo dvojníci.

Takže když jsme si připomněli desatero, pojďme se dozvědět tedy jak to celé probíhalo a jak to tedy dopadlo.

Nutno na začátku konstatovat, že na turnaj, i když jsme pro to dělali vše aby tomu tak nebylo, odjížděla Tereza opět zraněná. Přitom po předposledním tréninku s úsměvem a spokojeně konstatovala, že konečně je zdráva a snad se nic ještě nestane. Jen to dořekla tak při přezouvání bot v šatně si zvrtla kotník. Tak to už nás tedy nutí se zeptat úplně na férovku ……....neaplikuje tady v ČR někdo WOODOO kouzla? A pokud ano, máme tady vzkaz…OK., ukázal/a jsi co umíš a teď to zkus jinak, výherní čísla do Sportky neumíš ? Pokud ano, kontaktuj nás přes facebook. Předem moc děkujeme.

A teď k turnaji samotnému.

Takže začalo to 5.4.2017, v den kdy slavil své 527. Narozeniny taťka Terezy známý jako Upír z Klimkovic .

Převzato z tiskové agentury BOCHANCE

Klimkovice 6:05 2017-04-05

Tereza Švábíková vyrazila z Klimkovic, přes Kopřivnici, kde nasedla do vozidla řízeného trenérem Luďkem Žídkem, přes Brno, kde se k nim připojí a nastoupí Monča Světničková, přes Prahu, kde naberou do úplně zavaleného auta repre oblečení, přes Plzeň, kde si asi tipujeme zajdou na záchod, přes Německo až do francouzského Mulhaus, kde se koná MEJ. Do Mullhasu přijeli okolo 21 hodiny

Dále krátké textové zprávy

6:05 2017-04-06

Hráči vstávají- jdou trénovat. Připravují si bojové pokřiky, bojové obličeje. Prostě jdou na to!!

6:05 2017- 04-07

s Dánskem prohra 2:3 – kluci výborní, holky dánské jsou moc a moc silné

6:05 2017 -04-07

s Norskem výhra 5:0 – možná to vypadá v pohodě, ale nebylo

6:05 2017-04-08

S Estonskem – výhra 4:1 a postup ze skupiny . Skvělý úspěch.


česká juniorská reprezentace

Koho si přejeme..Rusko, Anglii..jen ne Francii!

A je tu los:

A proti Francii si zahraje Česká republika…aha.

Tak ty jsi nepřestal/a s tím WOODO, radíme ti dobře..soustřeď se na Sportku, nebo ještě lépe na EUROJACKPOT!!!

Bohužel následovala prohra, na starší hráče z evropské špičky ještě naši neměli.

Vedoucí české reprezentace pan Rubáš to komentoval slovy: „Páté místo v soutěži družstev na mistrovství Evropy juniorů je vůbec nejlepší český výsledek v historii! Respekt, který jsme si vybojovali u soupeřů, byl v hale znát na každém kroku. Předvedenou hrou jsme se zařadili mezi nejsilnější evropské země. Můžeme být hrdí na český tým!“
Do soutěže jednotlivců byla Tereza českou reprezentací nominována do singla a do debla s herní partnerkou Monikou Světničkovou.

Hráči a hráčky už nejsou vyjukaní zajíčci, ti zkušenější předávají benjamínkům své zkušenosti jak se před zápasem odreagovat.

koncentrace před zápasem

Tereza první den nastoupila proti Němce Spöri a postoupila do druhého hracího a pak do třetího…a do čtvrtého bohužel ne, a teď trochu podrobněji

Co na to trenér Rubáš: „Tereza zvládla za jeden den porazit hned dvě medailistky z loňského mistrovství Evropy U17! Nejprve přehrála důrazně hrající i křičící Turkyni Unlu, potom otočila stav 0:1 v duelu se Španělkou Peňalver, kde šla skoro až na samou hranici bojovnosti i svých sil a vyhrála 2:1. Skvělá práce, Terko!“

Nutno dodat že před zápasem se Španělkou se v zápase čtyřhry dívek Tereza opět zranila a to tentokrát na do té doby zdravé výpadové noze, na které možná z přetížení, kdy ulevovala druhé noze, se namohl vaz od achilovky na horu. Zápas se Španělkou absolvovala s bolestí jako chodící reklama na výrobce tejpovacích pásek a to samé i čtvrtfinále. Za to, že mohla vůbec nastoupit, může děkovat skvělé práci maséra Jardy Suchana.

A co na to osobní trenér Luděk Žídek: „To je jen pro silné nátury." A co rodiče: „ cenzurováno"

Následoval třetí hrací den a ve čtvrtfinále nastoupila Tereza proti výborné německé soupeřce Yvonne Li (tady je jasné porušení desatera pátera Žídka, navrhuji podat protest!!).

Tereza po bojovném výkonu s bolestmi podlehla velké německé favoritce Yvonne Li dvakrát 15:21, přesto ale vybojovala senzační 5. místo.

A jaké je hodnocení samotné Terezy?

pro B.O.CHANCE

„Pro mě tenhle turnaj byl velmi dobrou zkušeností. Zjistila jsem, že když budu na sobě dále pracovat a věřit si, mám na to to někam dotáhnout. Být v 16-ti letech v evropské top 8 do 19let je pro mě veliký úspěch. Jsem za něj opravdu ráda. Budeme na tom dále pracovat, a snad se té vysněné medaile dočkáme! Nejsem v tomhle sama, je to práce všech okolo, mé rodiny, trenérů, mých kamarádů, kteří mě podporují a jsem opravdu ráda, že tu pro mě všichni jsou a prožívají to se mnou. Bez nich bych se nedotáhla tak daleko. Ale tohle není konec, společně to dotáhneme mnohem dál.“

Pro czechbadminton:

„Na jedné straně jsem ráda, že jsem prokázala svou výkonnost, na druhé jsem zklamána, že jsme nezískali medaili. Tradicí na mistrovství se už u mne stalo, že jsem odjížděla na turnaj s omezením, tentokrát jsem měla problém s kotníkem a v průběhu zápasu v deblu v individuálním turnaji se k tomu přidala i achilovka a s tím bolest na výpadové noze.

Zmiňuji to pouze proto, že musím opravdu strašně poděkovat masérovi Jardovi, bez kterého by mnozí z nás nemohli k zápasům snad ani nastoupit.

Můj obdiv a dík patří také trenérům, jež vytvořili skvělou atmosféru.

Co se týče mého umístění ve dvouhře dívek, když se podívám na holky, které se dostaly až do osmifinále a pak i do čtvrtfinále, tak musím říct, že jsem opravdu v dobré společnosti. Chtěla jsem medaili, porazila jsem medailistky z MEJ U17, ale v rozhodujícím zápase jsem nehrála dobře, byla jsem až moc svázaná taktikou, měla jsem být přirozená, hrát svou hru.

V týmech jsme neměli dobrý los, stejně jako v deblu holek, ale prali jsme se za sebe, za trenéry, spoluhráče, prostě za český badminton, jak jsme mohli.

Na tomto mistrovství získali medaili hráči, které porážíme. Věřím, že už na MEU17 v Praze medaili Česko získá a pak už to půjde samo sebou.“


Super Terezo a super Honzo!!!

Technika, taktika, kondice. Hlava je ale nejdůležitější, přibližuje badminton Tereza Švábíková

Článek z iRozhlas...

Článek na Czechbadminton

Hodinová řež v Nantes a nevyužité mečboly. Ze zápasu má Švábíková sice negativní pocity, ale přípravu si pochvaluje

Rozhovor s Terezou v programu českého rozhlasu Na Place

Tereza v pořadu Na Place v rozhovoru s hercem Ladislavem Hamplem