Marek Švábík |

Příběh extraligový

Jak se rodila extraliga v Ostravě. Koncem května jsem byl osloven zástupci Hradce Králové, zda nemáme zájem si soutěže s nimi vyměnit a zahrát tak extraligu. Dlouho jsem o tom přemýšlel, bavil jsem se o tom s mnohými a sbíral jsem určité pohledy. Zvažoval jsem pro a proti. Přiznám se, že ze začátku mé myšlenky proti extralize jednoznačně převyšovaly a hlavně to, že nemáme na extraligu tým a že někteří, kteří si start zaslouží ještě prostě do extraligy nedorostli. Ta úroveň je díky tradičním účastníkům extraligy neuvěřitelná.


Koncem května jsem byl osloven zástupci Hradce Králové, zda nemáme zájem si soutěže s nimi vyměnit a zahrát tak extraligu.

Dlouho jsem o tom přemýšlel, bavil jsem se o tom s mnohými a sbíral jsem určité pohledy. Zvažoval jsem pro a proti. Přiznám se, že ze začátku mé myšlenky proti extralize jednoznačně převyšovaly a hlavně to, že nemáme na extraligu tým a že někteří, kteří si start zaslouží ještě prostě do extraligy nedorostli. Ta úroveň je díky tradičním účastníkům extraligy neuvěřitelná.


Pak jsem začal přemýšlet o budoucnosti a prezentaci našeho oddílu, našeho sportu a o významu co v českém badmintonovém prostředí extraliga znamená a rozhodli jsme se, že to zkusíme a pokud  nám to nepřinese to v co doufáme, půjdeme rychle od toho.


Někdy začátkem června jsme vše s Hradcem Králové doladili a začali jsme vytipovávat složení týmu.

Tým jsme chtěli postavit okolo Terezy a dánských hráčů, se kterými  a které Tereza v Dánsku trénuje a již jsme s nimi postoupili do 1.ligy. Chceme dát příležitost si zahrát i našim odchovancům Marušce, Valči, Vojtovi a spol.


No a tady začala práce Terezy a Pedera, kteří začali psát svým kamarádům a kamarádkám abychom vhodně doplnili tým. Jenže v červnu mnoho z nich již mělo předjednáno starty, takže nemohli, ale napsali, že příští rok určitě. Tak jsme hledali dále….Kalleho Koljonena nám doporučil Jorgen Sovndal a tak mu Tereza napsala a on souhlasil. Měli jsme prvního hráče. Super.

Na Maryiu Mitsovou a Filimona Collinse jsem si vzpomněl já, kdy jsem si je pamatoval ještě z doby juniorů , kdy hráli špičkově. No a Tereza je opět kontaktovala a oba souhlasili.

Potřebovali jsme do týmu ještě nějakého deblistu a tak Tereza doporučila  Rubena Garciu, se kterým hraje ve Španělsku ligu a  bylo hotovo. Tito čtyři, naši Dánové a naši odchovanci dohromady byl tým pro naši první sezónu v extralize.


Souběžně s Terezou jsem začal jednat s potencionálními sponzory. Bez peněz do extraligy nelez.

Získali jsme partnerství s Riderou Bohemia a Riderou Sport( poskytuje zázemí),  s dánským Sicatechem ( to dojednali Tereza s Pederem) a Moravskoslezským krajem. Jako sponzor je i Grafické studio s.r.o., které nám dodalo jako plnění své velmi povedené grafické práce zdarma. Další partnery neustále hledáme a oslovujeme. Jedním z největších sponzorů tak v současné době je i Tereza a Peder, na které nám tak bohužel nezbývají peníze. Sorry Terko a Pedere.


Jako domácí halu jsme oslovili Rideru sport a oni souhlasili a jdou do toho s námi. Podmínky nám připravili opravdu výborné.


To byly základní kameny a začali jsme stavět náš domeček.


Oslovoval jsem firmy, kde by udělali dresy podle mého návrhu, na třetí pokus se podařilo a doufám, že se Vám dresy líbí.

Objednávka mikin, tepláků pro družstvo dospělých, přišla z Malajsie 3 dny před extraligou.


Návrhy a realizace plakátů, jednání s Riderou jak bude naše spolupráce nejen ohledně extraligy vypadat.

Jednání o výrobě bannerů, dlouho jsem oslovoval různé reklamky a nikdo nebyl schopen bannery vyrobit dle mých představ. Nakonec jsme si uvědomili, že nejlepší kamarádka mé ženy Romana pracuje pro tiskárnu ( pod svícnem je největší tma) a tak i díky ní jsme všechno, jak jinak než na poslední chvíli, stihli.

Máme reklamní bannery,předměty, vlaječky..vše uděláno, přichystáno.

Nakoupili jsme ( nikoliv na oddíl) zvukovou aparaturu, kvalitní mikrofony, kable, nové ukazatelé skóre, které nakonec asi vyměníme. To se nepovedlo.

Nakoupili jsme trička pro lajnové, potiskli jsme dresy, trika, mikiny,dlouhé trika. Vybírali velikosti pro hráče…díky Maruško a hlavně Mio za pomoc. Nebylo to aspoň pro mě hrabat se v hadrech nic jednoduchého.

Dělali jsme bedny pro hřiště, tiskli plakátky atd atd, díky za pomoc mamince Moravcové.


Oslovovali hráče, rodiče, kamarády ať přijdou. Tady malá výhružka …kdo příště z našich hráčů nepřijde se podívat a nebude mít k tomu pořádný důvod, bude celý týden na tréninku skákat přes švihadlo! Kde už chcete jinde vidět jak se to má hrát, když ne doma pod nosem.


Mezi tím Tereza jednala s hráči kdo tedy přijede na první kolo a bohužel jsme nejen my měli kolizi s dánskou soutěží a tak jsme věděli, že nebudeme v plné sestavě. Navíc se omluvil Ruben Garcia, že reprezentace mu nedovolila start těsně po MSJ, kde skončil ve čtvrtfinále.

Maryia a Kalle psali, že jsou zranění, ale Kalle slíbil, že přijede. Langhoj tak v Dánsku oslabil svou sestavu jednak o Terezu a Marušku, ale i o Sebastiana.

Připravovali jsme start Vojty Matuše a Marušky Růžičkové.

Maryia po 3 týdnech  si poprvé  zahrála badminton až dva dny před extraligou a ve chvíli, kdy jsme už s tím nepočítali napsala, že tedy přijede.

Kalle poprvé trénoval 3 dny před extraligou. Museli jsme zajišťovat logistiku, objednávky letů, ubytování.

Marcel Klimeš nám pomohl s ubytováním v Ostravě, díky.

S Radkem Krupou jsme si 3 týdny psali,že bude moderátorem celé akce, posílali jsme si materiály. Nakonec Radek z důvodu zdravotních potíží se nemohl zúčastnit, tak ho bez přípravy nahradila Eliška Švábíková. Radku příště a dej se dohromady.

Zuzka Wojewodová nám dohodila pomoc s propagací a to pana Krišicu, který pro nás dělá tiskové zprávy a domluvil skvělou účast náměstka primátora města Ostravy pana Mgr. Dohnala což byla pro nás velká pocta. Moc děkujeme.

Kde byla před startem extraligy díky jeho práci o nás zmíňka posílám zde:

Badec.cz

http://www.badec.cz/ostrava-poprve-v-extralize/

Svetsportu.cz

https://www.svetsportu.info/zpravy/ostravsky-klub-startuje-poprve-v-historii-badmintonove-extraligy-smisenych-druzstev/

Czechbadminton.cz

https://czechbadminton.cz/article/Nejsilnejsi-rocnik-Extraligy-smisenych-druzstev-za-dvermi-Na-co-se-muzeme-uz-tento-vikend-tesit

Polar.cz

https://polar.cz/zpravy/pr/11000015966/ostravsky-klub-startuje-poprve-v-historii-badmintonove-extraligy-smisenych-druzstev

Isport.blesk.cz

https://isport.blesk.cz/clanek/ostatni-dalsi-sporty/422103/startuje-badmintonova-extraliga-k-videni-budou-zahranicni-hvezdy-a-domaci-elita.htmlMia Moravcová napekla, připravila občerstvení.

Anička Štarhová a Kamila Šlachtová se připravovaly na svou premiéru v pozici hlavních rozhodčích ( licenci mají od ledna) a Vláďa Matuš jako vrchní rozhodčí extraligy. Holky ještě 3 dny před utkáním absolvovaly dvouhodinové online proškolení se sympaťákem Petrem Jedzokem.


Skvělého pana fotografa nám zajistila a domluvila Mia a Tereza s Miou absolvovaly týden před extraligou zkušební focení na Rideře.

Výsledek ale stojí za to a můžete si ho prohlédnout zde.

https://eu.zonerama.com/Glac/Album/9077773?secret=31I6dWO4V5f4v3c5m9ouU6Qlr


Já jsem s Terezou osobně dojednal podmínky na Rideře, kde budou kurty, kde sedačky atd. Ridera si musela zapůjčit umpire, který nevlastnila.

Na lajnové rozhodčí se nám přihlásilo 6 dobrovolníků , Honza, Šárka, Lenka, Zuzka,Vojta a Lucka.

Prostě spousty práce stála za jedním odehraným kolem extraligy.


No přišlo tedy na řadu první kolo v Plzni. Tereza skvěle zorganizovala příjezd hráčů, ubytování, logistiku a postarala se o vše. Táňa jako skvělá řidička v Maxíku v sobotu ráno přijela s Maruškou Růžičkovou a Vojtou Matušem do Prahy a jelo se směr Plzeň. Začátek zápasu byl pořadatelem stanoven až na 15 hodin.

A začalo to. Dost nás zarazila účast pouhých cca 25 diváků, tedy jeden byl z B.O.Chance ( Táňa).

Samotný zápas začal skvěle. První bod přinesla vítězstvím v mixu s šestnáctiletým Sebastianem Tereza, kteří porazili úřadující mistry ČR. Další bod jsme získali v deblu kluků, kdy Kalle a Filimon porazili Loudu s jeho spoluhráčem z Polska. Maryia i z důvodů výše uvedených se pomalu rozehrávala v singlu k vítězství a podařilo se. Tereza s Maryií pak vyhrály debla a Filimon singla. Největším pozitivem celého zápasu byl start Vojty Matuše v deblu kluků a skvělý koučink Marušky Růžičkové.

No a zrodila se výhra nad posíleným medailistou z minulého ročníku extraligy 5:2. Negativem zápasu byla skreč Kalleho z důvodu obnovených potíží s achilovkou.


Hráči si užili vítězství na společné večeři a následovala dlouhá cesta z Plzně ( od nás je to blíže na Ukrajinu než do Plzně) a pozdní příjezd z Plzně do Ostravy, kdy se šlo spát až po druhé hodině ranní. Ještě později přivezl Marek ( bratr Terezy) Pedera a Annu z letiště v Krakově. Takže u nás se šlo spát až po 3 hodině ranní.


Ráno se opravdu těžko vstávalo, ale museli jsme jet připravovat kurty.

Dánové a Tereza spali u nás doma a tak jeli s námi do haly. Později dorazila i Táňa s dresy atd , které se ještě v noci  musely vyprat a stále neuschly. Maryia s Filimonem a Kallem spali na Vistě v Ostravě a ty přivezli Honza s Eliškou.

Myslím si, že jsme připravili krásné prostředí a i diváci vytvořili skvělou atmosféru. Zklamalo mě, že jsem některé z nás neviděl na tribuně a omluvou pro mě není ani to, že byly prázdniny.Svou podporou mimo jiné ukazujeme svůj vztah ke klubu.

Nedělní sestavu ovlivnily zdravotní potíže Kalleho a Maryi. Byli jsme domluveni, že oba nastoupí pouze v jednom zápase. V ženské části jsme měli  náhradu v Anně Klausholm. O startu Terezy v singlu bylo rozhodnuto už dříve . Horší to bylo v mužské části. Nakonec se Kalle rozhodl startovat v mixu a v deblu, ale singl bohužel nešlo s jeho nohou absolvovat.

Skvělý výkon podala šestnáctiletá Anna Klausholm v mixu, kterou v Dánsku trénuje i Tereza, jenž vyhrála s Kallem nad skvělým Bochatem a Irenou Andersen, která je špičkovou dánskou hráčkou.

Tereza a Filimon vyhráli svůj singl. Sebastian podal srdnatý výkon o proti  zkušenějšímu soupeři, ale ještě to nestačilo. Mužské debly jsme proti specialistům nezvládli, ale i díky potížím Kalleho jak jsem psal výše. Debl holek byl ovlivněn určitými potížemi Maryii, ale holky bojovaly a nakonec to  těsně nevyšlo  a tak jsme prohráli 4:3. Musíme uznat, že soupeř byl výborný, ale věřím, kdyby byl hlavně Kalle a Maryia v pořádku tak vítězství by bylo naše. Prostě příště. Musím ještě moc ocenit, že vůbec přijeli, a musím taky ocenit Terezu, která byla schopna vedle té práce co odváděla v týmu se vůbec soustředit a podat tak skvělé výkony. Navíc se jednalo o první start šestinásobné mistryně ČR v řadě v extralize, kdy mnoho let po sobě odmítala nabídky a rozhodla se startovat pouze ve svém klubu, takže nejen pro ní to bylo velmi emočně náročné. Zvládla jsi to na jedničku a i když to není pro český badminton zajímavé, pro nás je to PECKA. Ostatní soupeři či soupeřky mají to privilegium, že se mohou soustředit pouze na své výkony  a odměny. Bohužel bez tebe Terezko to nezvládneme. Děkujeme ti za vše co pro nás děláš.

Děkuji taky všem dobrovolníkům za pomoc a divákům za skvělou atmosféru.


Nejlepšími hráči byli zvoleni Milosz Bochat a Anna Klausholm.Tím práce ale nekončila, následoval úklid haly, společná večeře, rozvoz hráčů na hotel na vlak a na letiště, vše skončilo až v pondělí v 10 hodin ráno.


Odměnou pro nás všechny byly ohlasy diváků, jeden budu citovat: „Myslel jsem, že se jdu podívat na něco jako okresní přebor, ale to co jsem viděl, byla liga mistrů. Naprosto skvělé strhující a neuvěřitelné výkony hráčů. Příště přijdu zase “,


To je to proč to děláme!

A už se připravujeme na další kolo.Doma budeme hrát v ostravské Ridera sport 14.1. 2023 , kdy našim soupeřem bude přespolní TJ SOKOL Klimkovice. Bude derby. Chybičky odstraníme a jako pořadatel budeme ještě lepší. Přijďte se podívat, jak se hraje badminton na evropské úrovni a povzbudit hráče. Vstup je zdarma, těšíme se na Vás.


Marek Švábík

Technika, taktika, kondice. Hlava je ale nejdůležitější, přibližuje badminton Tereza Švábíková

Článek z iRozhlas...

Článek na Czechbadminton

Hodinová řež v Nantes a nevyužité mečboly. Ze zápasu má Švábíková sice negativní pocity, ale přípravu si pochvaluje

Rozhovor s Terezou v programu českého rozhlasu Na Place

Tereza v pořadu Na Place v rozhovoru s hercem Ladislavem Hamplem