autor : Marek Švábík |

Další článek s Terezou o olympijské kvalifikaci

Článek s Terezou na webu czechbadminton


Rozhovor s olympijskými reprezentanty: Tereza Švábíková zvládla kvalifikaci zdravotně i mentálně. Teď se těší na každou soupeřku

Olympijský sen si zanedlouho splní i Tereza Švábíková. Česká jednička v singlu žen si užívá poslední dny v Národním centru, je ráda, že už nemusí kalkulovat a i pro ni je olympiáda dětským snem, což potvrzuje v následujícím rozhovoru. "Těším se na každou soupeřku," říká sedminásobná mistryně ČR ve dvouhře.

1. Jaké první olympijské hry, které jsi sledovala, si vybavíš?

První OH, na kterých jsem sledovala přímo badminton, byly ty v Riu v roce 2016. Bylo to poté, co jsem poprvé odjela trénovat do Dánska a pamatuji si, že jsem měla tu čest pomoct na jednom tréninku Kristíně Gavnholt, která se tenkrát na hry připravovala s mým dánským trenérem Jørgenem Søvndalem. Pro mě to byl tenkrát obrovský zážitek a já pak Kristíně moc fandila a sledovala jsem její zápasy.

2. Kdo byl tvým dětským olympijským hrdinou, ať už v badmintonu, nebo jiném sportu?

Olympiádu jsem poprvé zaregistrovala, když mi bylo 12 let. Tenkrát jsme získali 4 zlaté medaile – Barbora Špotáková, Miroslava Knapková, David Svoboda a Jaroslav Kulhavý a byly to medaile z různých zajímavých sportů, a pro mě, jako malou sportovkyni, to byla strašně velká motivace tyto velké hvězdy sledovat doma v televizi. Takže hrdiny byly všichni tito sportovci, ale samozřejmě i ostatní, kteří reprezentovali v jiných sportech byli mými idoly, protože mě velmi motivovali do další práce.

3. Pojďme k samotné olympijské kvalifikaci. Byly tam výsledky nahoru, dolů, absolutní výsledkový vrchol ale přišel asi na ME, kde si zvládla vyrovnané koncovky s Ukrajinkou Buhrovou a v podstatě sis tím zajistila letenku do Francie. Je právě tento zápas takovým highlightem olympijské kvalifikace, to, že si ho zvládla výsledkově i mentálně, nebo bys vybrala jiné utkání?

https://www.badmintoneurope.tv/en-int/video/video/1737799

Důležitých bylo všech 10 výsledků, které mě posílají do Paříže, ale nejen ty. Bylo to nesmírně tvrdé a vyrovnané do samého konce, vždyť před zápasem s Buhrovou jsem měla skoro 25 000 bodů a ani to nemuselo stačit na postup a přitom v minulých kvalifikacích tento bodový zisk vždy bohatě stačil. Zápasy na ME byly díky losu přímým soubojem mezi několika hráčkami a nebylo to jednoduché pro žádnou z nás. Nebojovaly jsme v těch zápasech jen se soupeřkami, ale i s únavou, a to jak mentální, tak fyzickou. Stres byl šílený, ale já prostě věřila ve výhru, a to se stalo. Nakonec jsem v celé kvalifikaci získala pro mě skvělých 26 646 bodů. Jsem šťastná, že jsem své šance v celé kvalifikaci využila, cíl jsem splnila a vidím to jen a jen pozitivně! Tímto děkuji reprezentačnímu trenérovi Oscarovi Martinézovi a vedení Českého badmintonového svazu za podporu, i tyto možná pro někoho samozřejmé věci pro mě byly hrozně důležité, protože to v minulosti to u mé osoby pravidlem nebylo. Jejich podpora mi pomáhala.

4. Před olympijskou kvalifikací ses často prala se zraněními, v posledním roce však zdravotně vše klapalo, vždyť si v rámci kvalifikace odehrála 25 turnajů, prakticky nejvíce ze všech. I z této perspektivy proběhlo všechno dobře, že?

Zraněná jsem nebyla a můžu za to poděkovat štěstí a mé kondiční trenérce Marii. Ale určitě jsem neabsolvovala turnajů prakticky nejvíc ze všech. To je poněkud zavádějící informace. Byly v kvalifikaci hráčky, které odehrály více, nebo stejně turnajů či pouze o turnaj nebo dva méně a nebylo jich zrovna málo. Některé soupeřky, se kterými jsem přímo bojovala o účast, se ale po zveřejnění nepříznivých losů z turnajů, hlavně v závěru, odhlašovaly. Já ne, já jsem se rozhodla, že nebudu čekat na to, jak se to vyvrbí a budu bojovat i přes těžké losy o start na OH přímo na kurtu. Udělala jsem dobře, nebo ne? Kdybych se rozhodla jinak a nakonec to nevyšlo, tak bych si to do konce života vyčítala, ale to se nestalo, takže super. 

Tereza Švábíková na Evropských hrách v Krakově. Autor: ČBaS

5. Teď už směrem k samotné Paříží. Jak moc se na hry těšíš a jak bude probíhat závěrečná příprava k akci, která začne 26. července?

Je to snad sen každého sportovce reprezentovat na OH svou zemi, takže se na hry těším opravdu hodně. Momentálně se připravuji s ostatními v NC a je strašně fajn vidět, jak si to všichni užíváme a máme ten společný cíl, kterým je být na olympiádu co nejlépe připraveni. Je to super být v takové skupině hráčů. Pomáhá mi to se soustředit jen a jen na sebe při každém tréninku, protože v Dánsku vedu naši tréninkovou skupinu já a soustředím se i na ostatní. Takže pro mě změna. Jinak nás čekají ještě nějaké přípravné turnaje a pak už jenom závěrečná příprava pod vedením Oscara. 

6. Zahrajeme si trochu konkrétně i se jmény, které se na olympiádě představí. Je jasné, že ve skupině budeš mít i minimálně jednu z top favoritek. Přesto, zkus trefit jmenovitě skupinu, která by byla nejhratelnější? 

Přijmu los, jaký bude, takže se nechám snad příjemně překvapit a kalkulací jsem si navíc letos užila už dost. Těším se na každou soupeřku. 

7. A pak také skupinu smrti, kterou by sis vysloveně nepřála?

Znáš to, že když něco tipuješ negativního, tak se to často stane? Takže o žádné skupině smrti nechci přemýšlet a nebudu tedy nic přivolávat.

8. Skoro na každé domácí akci máš kolem sebe početný tým lidí, který tě podporuje. Kdo s tebou vyrazí i do Paříže a jak to řešíš se vstupenkami?

Jsem v Evropě docela známá, že naopak skoro všude jezdím sama. Ano, na akcích v Česku mívám kolem sebe přátele a rodinu, ale v drtivé většině hraji v cizině. Minulý rok výjimečně na EH, a letos také na ME byli moji rodiče a např. Maruška Růžičková či můj bratr, ale jestli pojedou na OH opravdu nevím a neví to v této fázi ani oni. Na vstupenky se začnu teprve informovat, snad už nebude úplně pozdě. Když to nevyjde, tak mě uvidí v TV nebo na streamu a věřím, že si to užijí i tak.

9. Olympiáda není jen o tvé disciplíně, ale i o podpoře dalších sportovců ze stejné země. Na koho by tě lákalo se jít podívat?

Láká mě se jít podívat na naše tenisty, jestli to bude možné. Pak na moji bývalou spolubydlící z EH Máju Horáčkovou, která se stala v uplynulém roce mistryní světa v lukostřelbě, ale jestli bude možnost jít a podpořit kohokoliv z českého týmu, tak to neodmítnu. Těším se na všechny a ráda bych podpořila co nejvíce našich sportovců.

10. A v poslední otázce si zkus prosím zatipovat, kdo vyhraje singl žen na OH v Paříži?

Já bych si přála, aby vyhrála Carolina Marin. Myslím si, že si to opravdu zaslouží, ale kdyby jí to nevyšlo, tak bych si asi vsadila na Korejku An Se Young nebo Číňanku Chen Yu Fei, která titul bude obhajovat.

Technika, taktika, kondice. Hlava je ale nejdůležitější, přibližuje badminton Tereza Švábíková

Článek z iRozhlas...

Článek na Czechbadminton

Hodinová řež v Nantes a nevyužité mečboly. Ze zápasu má Švábíková sice negativní pocity, ale přípravu si pochvaluje

Rozhovor s Terezou v programu českého rozhlasu Na Place

Tereza v pořadu Na Place v rozhovoru s hercem Ladislavem Hamplem